شناسه خبر : 4264
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, ایران, فرهنگی و هنری تاریخ انتشار : 18 شهریور 1399 - 17:07 |

راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دانشگاه ایلام ضروری است

رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران با استقبال از راه‌اندازی دفتر کنسولی و مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دانشگاه ایلام، خواستار اهتمام مدیریت دانشگاه ایلام برای پذیرش دانشجویان بورسیه عراقی، حضور دانشجویان عراقی در کلاس‌های درس دانشجویان ایرانی شد.
راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دانشگاه ایلام ضروری است

دکتر « امجد حمید المظفر»  رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران در  این مذاکرات، با تشکر از حسن استقبال مدیرت دانشگاه ایلام، به سابقه تاریخی روابط دو کشور ایران و عراق اشاره و اظهار کرد: به علت اشتراکات مختلف فرهنگی، قومی و دینی و احساس نیازی که در این زمینه وجود دارد، بستر لازم برای توسعه هر چه بیشتر روابط آماده است.

امجد با ابراز خرسندی از وضعیت مطلوب آموزشی و پژوهشی و امکانات دانشگاه ایلام گفت: به علت فاصله کم مابین دانشگاه ایلام و مرز عراق، جایگاه خوب دانشگاه ایلام در جمهوری اسلامی، ظرفیت‌های خوب آزمایشگاهی و کارگاهی و علاقه خاص دانشجویان عراقی برای تحصیل در دانشگاه ایلام، یکی از اولویت‌های اصلی سفارت عراق در ایران برای توسعه روابط علمی با کشور ایران، توسعه روابط دانشگاهی با دانشگاه ایلام می‌باشد، که خوشبختانه قدم‌های مثبتی در این راه برداشته شده است.

رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران افزود: برای تحقق اهداف مورد نظر، یکی از اولویت‌ها توسعه همکاری‌های دوجانبه مابین دانشگاه ایلام و دانشگاه‌های مرزی عراق مانند میسان، واسط و دیاله است و سفارت عراق در ایران با تمام توان از این روند حمایت می‌کند.

دکتر امجد با استقبال از راه‌اندازی دفتر کنسولی و مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دانشگاه ایلام، خواستار اهتمام مدیریت دانشگاه ایلام برای پذیرش دانشجویان بورسیه عراقی، حضور دانشجویان عراقی در کلاس‌های درس دانشجویان ایرانی، برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک، امضای تفاهم‌نامه مطالعات پژوهشی با دانشگاه‌های عراقی و تخفیف در پرداخت شهریه‌ها شد.

دکتر محمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام در نشست با رایزن فرهنگی عراق در ایران ، اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران، دانشکاه ایلام نقش کریدوری توسعه ارتباطات با دانشگاه‌های کشور عراق را دارد و حضور دکتر امجد در دانشگاه ایلام می‌تواند فصل تازه‌ای از توسعه همکاری‌های دوجانبه را به همراه داشته باشد، که وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران، رایزن فرهنگی سفارت ایران در کشور عراق، رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران و دانشگاه ایلام اضلاع چهارگانه این حرکت تازه است.

رئیس دانشگاه یادآور شد: دو دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه ایلام در جمهوری اسلامی ایران برای آموزش دانشجویان عراقی جایگاه خاصی دارند و مقامات عالی وزارت عتف به صورت صریح به اهمیت جایگاه دانشگاه ایلام در این موضوع تأکید کرده‌اند.

علی‌اکبری با بیان اینکه در دانشگاه ایلام برای توسعه روابط علمی و بین‌المللی، فقط به پذیرش دانشجوی خارجی اکتفا نشده است، تصریح کرد: مدیریت دانشگاه ایلام به جامعیت ارتباطات دوجانبه اعتقاد دارد و در این راستا برای توسعه همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های کشور عراق، دانشگاه ایلام تنها دانشگاهی بود، که رشته کارشناسی ارشد مطالعات تاریخ عراق را راه‌اندازی کرد.

رئیس دانشگاه ایلام تصریح کرد: مجوز پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور برای تحصیل دانشجویان عراقی اخذ گردید، تا این عزیزان به صورت جامعه‌محور و مسأله محور این دوره را گذرانده و هدفمند وارد بازار کشور عراق شوند و در حل مشکلات مردم آنجا کوشا باشند.

علی‌اکبری اخذ مجوز راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی در عراق را گامی دیگر در این زمینه دانست و گفت: اگر سفارت عراق برای راه‌اندازی این مرکز همکاری نماید، داوطلبان عراقی قبل از تحصیل می‌توانند دوره آموزش زبان فارسی را با حضور بهترین اساتید صاحب‌نظر به اتمام رسانده و آمادگی لازم را برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران و دانشگاه ایلام کسب نمایند، که قطعاً این امر به یسهیل یادگیری بهتر  مسائل آموزشی و پژوهشی توسط آنان؛ کمک شایان توجهی خواهد کرد.

رئیس دانشگاه ایلام به علاقه خاص داوطلبان کشور عراق برای تحصیل در دانشگاه ایلام اشاره کرد و گفت: بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی، دانشگاه ایلام جزء اولین انتخاب‌های دانشجویان عراقی برای ادامه تحصیل در ایران است، که این امر موجب خرسندی است و دانشگاه ایلام هم برای پی‌گیری مسائل مورد نظر دانشجویان عراقی اهمیت ویژه‌ای قائل است  و تمام همکاران اینجانب برای حل مشکلات و تسهیل در فرآیند امور آموزشی و پژوهشی آنان اهتمام ویژه‌ای دارند.

علی‌اکبری افزود: در این فرآیند تربیت دانشجویان نخبه‌ای که بتوانند برای مردم عراق مؤثر بوده و گره‌گشای مشکلات آنان باشند، اولویت دارد، که برای تحقق آن،  امتیازات خاصی همچون تخفیف شهریه برای جذب این نوع دانشجویان تصویب شده است.

رئیس دانشگاه ایلام در پایان مباحث خود خواستار برگزاری پژوهش‌های مشترک دانشگاهی با محورهایی همچون:  گردو غبار، اربعین، مسائل زیست محیطی، کرونا، مسائل مرز و موضوعات فرهنگی و اجتماعی شد.

دکتر «امجد حمید المظفر»  رایزن فرهنگی سفارت جمهوری عراق  در ایران ، ابتدا از آزمایشگاه مرکزی، کتابخانه مرکزی، مجتمع گلخانه‌های تحققاتی و دانشکده‌های کشاورزی، فنی و مهندسی و علوم پایه بازدید کرد و از نزدیک در جریان ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ایلام قرار گرفت.

وی  در جلسه هیأت رئیسه دانشگاه حضور یافت و سپس به دیدار تعدای از دانشجویان عراقی رفت و در نهایت در یک نشست صمیمانه با اعضای هیـأت علمی دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.