شناسه خبر : 3417
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, شهرستان ها, فرهنگی و هنری تاریخ انتشار : 19 مرداد 1399 - 13:49 |

تغییرات مختصر کاهشی در ابتلا و مرگ ناشی از کرونا / شروع پیک بیماری در ۶ استان

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کووید- ۱۹در هفته منتهی به ۱۷ مردادماه، در روند کشوری بیماری کرونا، با وجود موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا، اما ثبات و تغییرات مختصر کاهشی در بیماری دیده می‌شود. همچنین در این بازه زمانی، چهار استان با شدت بالای ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری روبرو هستند و شروع پیک بیماری در شش استان نیز مشاهده شده است.
تغییرات مختصر کاهشی در ابتلا و مرگ ناشی از کرونا / شروع پیک بیماری در ۶ استان

به گزارش ایلام رسانه، شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در جهان تا امروز (۱۹ مردادماه) به ۱۹ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۲۸۵ نفر رسیده و مرگ ۷۲۹ هزار و ۵۹۱ نفر در اثر این بیماری نیز تأیید شده است. روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

در ایران نیز تا ظهر روز گذشته (۱۸ مردادماه) مجموع بیماران کووید۱۹ به ۳۲۴  هزار و ۶۹۲ نفر رسید و متاسفانه  ۱۸ هزار و ۲۶۴ تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده اند.

کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ در وزارت بهداشت، تحلیل استانی وضعیت این بیماری در هفته منتهی به ۱۷ مردادماه را اعلام کرد.

روش محاسبه شاخص‌ها

در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید ۱۹ در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد و در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست‌ آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی 

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت،  منحنی اپیدمی احتملاً روند افزایشی دارد.

_ در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتملاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

_ در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می‌باشد. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر می‌باشد.

_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند نزولی دارد.

_  منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد. ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان‌ها از نظر میزان گزارش

استان‌ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت.  در مورد استان‌های با بروز کم، تغییرات کم در داده‌ها می‌تواند تغییرات سریع در شاخص‌ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده‌های این استان‌ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است.  تحلیل بر اساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۱۷ مردادماه 

بنابر گزارش کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز منتشر شد، در روند کشوری ‌بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر کاهشی در آن دیده می‌شود. روند ثبات با شدت بالای ابتلا و مرگ در چهار استان اصفهان، سمنان، گیلان و آذربایجان شرقی و با شدت کمتر در سه استان لرستان، کرمانشاه و اردبیل مشاهده شد. روند صعودی یا شروع پیک در شش استان ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، کرمان و قم مشاهده شد. در هفت استان خوزستان، زنجان، فارس، مرکزی، همدان، گلستان و تهران روند نزولی مشاهده شد. در ۱۱ استان هرمزگان، کردستان، مازندران، کهگیلویه و بویر احمد، یزد، خراسان رضوی، البرز، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، قزوین و خراسان جنوبی ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه نماید.  جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وب سایت کمیته اپیدمیولوژی کووید -۱۹ به آدرس http://corona.behdasht.gov.ir  مراجعه نمایید.

خلاصـه‌ای از بیانیـه آنتونیو گوترش، دبیرکل سـازمان ملـل متـحد در مورد رونمایی از خلاصه گزارش سـیاسـتگذاری بر آموزش و پرورش و کووید-۱۹

آموزش و پرورش، کلید توسعه فردی و فردای جوامع است، فرصت‌هایی را فراهم کرده و نابرابری ها را کاهش می‌دهد. پاندمی کووید-۱۹ منجر به بزرگترین اختلال آموزشی تاکنون شده است؛ به طور مثال، در اواسط ماه ژوئیه (اواخر تیرماه ۹۹)مدارس بیش از ۱۶۰ کشور تعطیل بود که بیش از یک میلیارد دانش‌آموز را تحت تأثیر قرار داد. دستکم ۴۰ میلیون کودک در سراسر جهان فرصت تحصیل در سال‌های حساس پیش دبستانی خود را از دست داده‌اند و والدین، به ویژه زنان،  مجبور به تحمل فشار مراقبت از آنها در خانه شدند. با وجود تدریس به وسیله‌ رادیو، تلویزیون و آنلاین و تلاش معلمان و والدین، بسیاری از دانش‌آموزان نتوانستند از این فرصت آموزشی استفاده درستی کنند. دانش آموزان دارای معلولیت، اقلیت‌ها و جوامع محروم، دانشجویان آواره و پناهنده و ساکنین مناطق دور افتاده، در معرض بیشترین خطر عقب‌ماندگی از تحصیل هستند. حتی برای کسانی که به آموزش از راه دور دسترسی دارند، موفقیت به شرایط زندگی آنان بستگی دارد. ما، قبل از این بیماری هم با بحران آموختن روبرو بودیم. بیش از ۲۵۰ میلیون کودک در سنین مناسب مدرسه رفتن، محروم از مدرسه بودند و تنها یک چهارم نوجوانان دبیرستانی در کشورهای در حال توسعه، مدرسه را تمام می‌کردند. اکنون ما با فاجعه‌ای روبرو هستیم که توانمندی‌های غیرقابل توصیف بشر را هدر داده، چندین دهه پیشرفت را تضعیف و نابرابری‌های جدی را تشدید کرده است. در این بین، تاثیرات این پاندمی بر تغذیه کودکان، کودک همسری و نابرابری جنسیتی، بسیار نگران کننده است.

در لحظه‌ای سرنوشت‌ساز برای کودکان و نوجوانان جهان قرار داریم. تصمیماتی که اکنون دولت‌ها و شرکا می‌گیرند، تأثیری ماندگار بر صدها میلیون نفر از جوانان و چشم انداز توسعه کشورها برای دهه‌های آینده خواهد داشت.

خلاصه‌ گزارش سیاستگذاری بر آموزش و پرورش و کووید-۱۹ خواستار اقدام در چهار زمینه اصلی است:

_ بازگشایی مدارس پس از کنترل کووید-۱۹ مهمترین اولویت باشد.

_ در تصمیم گیری‌ها تامین بودجه، آموزش و پرورش، در اولویت قرار گیرد.

_ هدف قراردادن ناتوان ترها برای دسترسی به آموزش. ابتکارات آموزش و پرورش باید در جستجوی دسترسی آموزش به کسانی باشد که بیشترین خطر دیده نشدن را دارند.

_ می‌توانیم جهشی به سمت نظام‌های آینده‌نگر داشته باشیم که آموزش و پرورش با کیفیت را برای همه به عنوان سکوی پرشی برای آرمان‌های توسعه پایدار فراهم می‌کنند.

خلاصـه ای از آخرین سـخنرانی دبیـرکل سـازمان بهداشـت جهـانی در خصـوص تأثیـرات همـه‌گیـری کووید-۱۹ بر جهــان 

دکتر تدروس گبرییسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی در آخرین نشست خبری خود که در تاریخ ۱۶ مرداد برگزار شد می‌گوید: وقایع هفت ماه گذشته یادآوری غم انگیز ناامنی و بی‌ثباتی است که یک بیماری می‌تواند ایجاد کند. پاندمی کووید-۱۹ دنیای ما را تغییر داد و فشارهای ناشی از این همه گیری؛ زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ما را مورد آزمایش قرار داده است. این پاندمی باعث شد تا سیستم‌های بهداشتی ضعف و قدرت خود را بشناسند.  این ویروس همه‌ ما را تحقیر کرده است.

جهان سالانه میلیاردها دلار برای آمادگی در برابر حملات تروریستی احتمالی هزینه میکند اما ما از راهی سخت آموختیم که تا زمانی که برای آمادگی در برابر همه‌گیری‌ها و بحران‌های آب و هوایی سرمایه‌گذاری نکنیم، خود را در معرض بزرگترین آسیب‌ها قرار داده‌ایم.

۱۵ سال پیش، جامعه‌ جهانی گرد هم آمدند و مقررات بین المللی بهداشت را تصویب کردند. اجرای آن توسط ۱۹۶ دولت، گامی اساسی در هماهنگی اقدامات بین المللی برای تقویت امنیت بهداشت جهانی بود.

همه کشورهای کم، متوسط و پردرآمد به سختی ضربه خورده‌اند. قاره‌ آمریکا کانون اصلی گردش ویروس است و به شدت آسیب دیده است. هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند با این ویروس مبارزه کند. وجود آن در هر جایی، زندگی و معیشت مردم را به خطر می اندازد. بهترین راه ما برای دستیابی به راه حل همبستگی است و تنها در کنار هم می‌توانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

کووید-۱۹ همچنین نشان داده است که اطلاعات نادرست یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی زمان ما است. اطلاعات نادرست می‌تواند سریعتر از خود ویروس گسترش یابد. سازمان جهانی بهداشت، همه‌ مردم در همه جا را پشتیبانی خواهد کرد و با رهبران، جوامع و افراد برای تقویت همبستگی جهانی، در جهت سرکوب ویروس و نجات جان و معیشت انسان‌ها همکاری خواهد کرد.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹:کاستاریکا

کاستاریکا کشوری در آمریکای مرکزی، با مساحت  ۵۱ هزار و ۶۰ کیلومترمربع و جمعیت ۵ میلیون و ۹۸ هزار و ۸۳۰ نفر است. موارد کووید-۱۹ در این کشور از تاریخ پانزدهم اسفندماه ۱۳۹۸ گزارش شد و هم‌ اکنون شصت و هفتمین کشور جهان از نظر شمار مبتلایان به کووید-۱۹ می باشد. در این کشور تاکنون ۲۱ هزار و ۷۰ نفر مورد تأییدشده بیماری و ۲۰۰ مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور کاستاریکا شامل موارد زیر است:

_ وضع مقرراتی چون حبس ۱ تا ۳ سال برای افرادی که با عدم رعایت ضوابط بهداشتی سلامت دیگران را به خطر بیاندازند و لغو اقامت اتباع خارجی که مقررات بهداشتی و قرنطینه را رعایت نمی‌کنند.

_ پاسخ سریع و تأثیر مثبت اقدامات به موقع در کند نمودن سیر منحنی اپیدمی در حدود یک و نیم ماه پس از مشاهده اولین مورد بیماری

_اعلام ممنوعیت تجمعات و مراسم عمومی، تعطیلی مدارس و تمام مشاغل غیرضروری و نیز بستن مرزهای کشور در اسفند ۱۳۹۸

_ بازگشایی تدریجی باشگاه های ورزشی و برنامه‌های هنری مانند تئاتر با رعایت فاصله فیزیکی و ظرفیت محدودتر، از اوایل اردیبهشت ۱۳۹۹

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کووید – ۱۹، ۱۵ کشور  اول از نظر ابتلا به این بیماری در هفته منتهی به ۱۷ مردادماه به شرح زیر است:

 

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.