شناسه خبر : 3743
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, فرهنگی و هنری تاریخ انتشار : 28 مرداد 1399 - 10:48 |

«تاریخ سیاسی عراق از ۱۹۲۰ تا ۲۰۰۳ میلادی» کتاب شد

کتاب «تاریخ سیاسی عراق از ۱۹۲۰ تا ۲۰۰۳ میلادی» تالیف دکتر مرتضی اکبری استادیار دانشگاه ایلام منتشر شد.
«تاریخ سیاسی عراق از ۱۹۲۰ تا ۲۰۰۳ میلادی» کتاب شد

این کتاب به تاریخ سیاسی عراق از ۱۹۲۰ تا سال ۲۰۰۳ میلادی که سال سقوط حزب بعث و دولت صدام حسین است؛ می‌پردازد و نخست وزیرانی که اقدام به تشکیل کابینه کرده‌اند، را به ترتیب زمانی مورد بررسی قرار داده است.

کتاب حاضر شامل چهار فصل است، که فصل اول تاریخ سیاسی عراق از ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۸ میلادی (عصر سلطنت) را بررسی کرده و فصل دوم به تاریخ سیاسی عراق در عصر جمهوری از کودتای عبدالکریم قاسم تا روی کار آمدن حزب بعث (۱۹۵۸ تا ۱۹۶۸ م) پرداخته است.

فصل سوم دربرگیرنده تاریخ سیاسی عراق در دوره اول بعثی‌ها (عصر برادران عبدالسلام محمد عارف و عبدالرحمن محمد عارف) است و فصل چهارم به تاریخ سیاسی عراق در دوره دوم بعثی‌ها (دوره احمد حسن البکر و صدام حسین) اشاره‌ کرده دارد.

دکتر اکبری در مقدمه کتاب چنین آورده است: با ضعف امپراتوری عثمانی و آغاز جنگ جهانی اول، عراق ازجمله کشورهایی بود که پس از جنگ جهانی اول (۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ م) از تجزیه امپراتوری عثمانی پا به حیات سیاسی گذاشت. این کشور از اتحاد ایالات موصل، بغداد و بصره تشکیل گردید. این کشور از ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۲ م تحت قیمومیت انگلستان بود تا این‌که با اعتراض علما و تلاش سیاستمداران عراقی در سال ۱۹۳۲ م استقلال کامل یافت. عراق ابتدا توسط نماینده تام‌الاختیار انگلستان با نام دولت ملی عراق اداره می‌شد و در پی قیام سال ۱۹۲۰ م مردم عراق علیه انگلستان، این کشور از تاریخ ۲۳/۷/۱۹۲۱ میلادی توسط ملک فیصل اول فرزند شریف حسین حاکم حجاز اداره و نظام سلطنتی حاکم گردید. سپس کودتای نظامی در سال ۱۹۵۸ میلادی علیه نظام سلطنتی انجام گرفت و منجر به برقراری نظام جمهوری گردید. از سال ۱۹۵۸ تا قدرت‌یابی حزب بعث در سال ۱۹۶۸ میلدی، تاریخ عراق شاهد کودتاهای نظامی متعددی است، که گاهی بافاصله بسیار کوتاه از هم دیگر انجام می‌گرفت و موجب رعب و وحشت در بین مردم و باعث قتل‌عام مخالفان می‌گردید. مشکلاتی مانند وجود اقلیت‌های قومی همچون عرب، کُرد، ترکمن و آشوری‌ها در عراق و وجود مذاهب مختلف سنی، شیعه، ایزدی، ارمنی، آشوری و …، همچنین تشکیل یافتن عراق از ایالت‌های سه‌گانه مذکور، باعث گردیده در عراق از سال استقلال تاکنون ملت واحدی شکل نگیرد و این مسئله از مهم‌ترین دغدغه‌های حاکمان عراق تاکنون بوده است.

به منظور استفاده عموم، دانشجویان رشته رشته تاریخ در مقاطع مختلف و و علی‌الخصوص دانشجویان رشته کارشناسی ارشد رشته مطالعات عراق، کتاب «تاریخ سیاسی عراق از ۱۹۲۰ تا ۲۰۰۳ میلادی» توسط دکتر مرتضی اکبری استادیار دانشگاه ایلام چاپ و منتشر شد.

دکتر اکبری به منظور استفاده عموم و بخصوص دانشجویان رشته های تاریخ، مطالعات عراق و علوم سیاسی در مقاطع مختلف تحصیلی، اقدام به تألیف کتاب دیگری با عنوان «تاریخ سیاسی عراق پس از صدام حسین از سال ۲۰۰۳ تا اوت ۲۰۲۰ میلادی» کرده که در آینده نزدیک منتشر می‌شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.