شناسه خبر : 7429
  پرینتخانه » آخرین اخبار, فرهنگی و هنری تاریخ انتشار : 20 بهمن 1399 - 8:34 |

انتخاب طرح تحقیقاتی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام به عنوان طرح برگزیده دانشگاهی

طرح تحقیقاتی دکتر «محمود رستمی‌نیا» رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام به عنوان طرح برگزیده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1399 در حوزه ارتباط با صنعت انتخاب شد.
انتخاب طرح تحقیقاتی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام به عنوان طرح برگزیده دانشگاهی

به گزارش ایلام رسانه، رستمی‌نیا در این زمینه اظهار کرد: عنوان این طرح «مطالعات تناسب اراضی نیمه تفصیلی دقیق و بانگری خاک شناسی اراضی شبکه آبیاری تحت فشار شهرک ولیعصر در شهرستان بدره» بود.

وی با بیان اینکه شناسایی استعداد اراضی هر منطقه از اصولی‌ترین روش‌ها جهت استفاده بهینه از این منابع، طراحی الگوی کشت مناسب و افزایش تولیدات کشاورزی است، گفت: برنامه‌ریزی صحیح و بلند مدت در زمینه-ی استفاده از اراضی بر اساس استعداد و نوع نیازهای جامعه‌ ضروری است.

دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام تصریح کرد: از طرفی توجه جدی به امنیت غذایی و تولید محصولات زراعی و باغی سالم برای رفع نیازهای ساکنان استان و و از طرف دیگر تدوین راهبردهای پایدار با هدف افزایش بهره‌وری در واحد سطح، منجر به افزایش صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای داخلی و بین المللی می‌شود.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام ادامه داد: در این راستا و با توجه به اهمیت منابع خاک موجود بویژه در اراضی کشاورزی، این طرح تحقیقاتی به منظور شناسایی و تهیه نقشه خاک اراضی واقع در منطقه شهرک ولیعصر در شهرستان بدره برای طراحی سیستم‌های نوین آبیاری و در نهایت ارائه و تعیین الگوی کشت بهینه برای بهره‌برداری کشاورزان و باغداران منطقه مطالعاتی و همچنین افزایش توان و دانش فنی کارشناسان مربوطه در بخش کشاورزی استان ایلام انجام شد.

رستمی‌نیا تاکید کرد: در این پروژه با تفسیر تصاویر ماهواره‌ای لندست هشت و بازدید منطقه و بررسیهای صحرایی و بر اساس نقشه‌برداری آزاد تعداد 78 پروفیل با بیل مکانیکی حفر شد و پروفیل‌ها بر اساس دستورالعمل تشریح خاک آمریکایی تشریح و ویژگی‌های مورفولوژیکی و مختصات جغرافیایی آنها ثبت و در پایان از خاک افق‌های مختلف همه پروفیل‌ها نمونه‌برداری و نتایج موجود گرفته شد.

دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دکتر رستمی‌نیا به خاطر انجام این تحقیق تقدیر کرد.

| منبع خبر : ایسنا
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.