شناسه خبر : 12116
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی تاریخ انتشار : 05 آذر 1400 - 9:27 |

چند مترمکعب سیال صنعتی و بهداشتی وارد تصفیه‌خانه پالایش گاز ایلام شده است؟

رئیس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام گفت: در سال گذشته ۶۷ هزارو ۶۳۱ متر مکعب و نیمه نخست امسال ۴۶ هزارو ۵۴۹ مترمکعب سیال صنعتی و بهداشتی وارد تصفیه خانه شده و بعد از انجام عملیات تصفیه خارج شده‌اند.
چند مترمکعب سیال صنعتی و بهداشتی وارد تصفیه‌خانه پالایش گاز ایلام شده است؟

“عبدالعلی رحمی” در گفت‌و گو با ایلام رسانه، با بیان اینکه خوشبختانه در سال های گذشته تمامی شاخص های زیست محیطی سیال خروجی واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی مطابق استانداردهای زیست محیطی بوده است، اظهار کرد: میانگین شاخص COD که یکی از اصلی ترین شاخص های آلودگی پساب های صنعتی به حساب می‌آید در سال گذشته ۲۴میلی گرم در لیتر بوده که طبق استانداردهای زیست محیطی برای ارسال به رودخانه می بایست کمتر از ۶۰ میلی گرم در لیتر باشد و این مهم در سال های گذشته نیز اتفاق افتاده است که نشان دهنده صحت عملکرد تصفیه خانه است.
وی گفت: از زمان افتتاح این پروژه، پالایشگاه گاز ایلام هیچ گونه آلودگی در حوزه آب به سمت رودخانه های پایین دست نداشته وحتی درصد قابل توجهی از سیال خروجی این واحد جهت آبیاری ۹۰۰ اصله از انواع درختان که در چند سال گذشته در ضلع جنوبی واحد پساب غرس شده، استفاده شده است .
رحمی با اشاره به اینکه واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی یکی از اصلی‌ترین ویترین‌های پالایشگاه گاز ایلام در خصوص حفظ و صیانت از محیط زیست محسوب می شود، تصریح کرد: تمامی پرسنل واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی از جوانان متخصص بومی منطقه هستند که با توجه به تلاش شبانه روزی این عزیزان این واحد به یکی از واحد های پویا در پالایشگاه گاز ایلام تبدیل شده است.
رئیس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام خاطرنشان کرد: واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی و بهداشتی در در راستای تعهد و وظیفه اجتماعی پالایشگاه گاز ایلام در خصوص حفظ و صیانت از محیط زیست در سال ۱۳۹۵ در ضلع جنوب شرقی پالایشگاه جهت تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی شرکت به بهره برداری رسید .
رحمی گفت: در ساخت این تصفیه خانه از تکنولوژی های به روز استفاده شده است به صورتی که سه مرحله تصفیه شامل تصفیه فیزیکی،تصفیه شیمیایی ،تصفیه بیولوژیکی و در پایان فرآیند عملیات گندزدایی به صورت کامل انجام می شود.
رئیس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام افزود: ظرفیت طراحی این تصفیه خانه سالانه میزان ۲۵۰ هزار متر مکعب است که در صورت راه اندازی فاز دوم می توان از تمام این ظرفیت استفاده نمود.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۶۷ هزارو ۶۳۱ متر مکعب و نیمه نخست امسال ۴۶ هزارو ۵۴۹ مترمکعب سیال صنعتی و بهداشتی وارد تصفیه خانه شده و بعد از انجام عملیات تصفیه خروج داده شده است، گفت: در خروجی این واحد،آنالایزر پایش آنلاین شاخص های زیست محیطی ،توسط سازمان محیط زیست استان نصب گردیده و این شاخص ها به صورت برخط توسط نهادهای نظارتی قابل رصد است.
رئیس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه برای توسعه تصفیه خانه این واحد صنعتی چندین پروژه تعریف شده است ،گفت: راه اندازی زباله سوز جهت امحاء و سوزاندن لجن های تولیدی تصفیه خانه که این پروژه ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می رود تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
رحمی با اشاره به اینکه ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی برای ذخیره سیال خروجی از واحد تصفیه پساب و آب های حاصل از بارندگی جهت استفاده مجدد در فضای سبز این واحد صنعتی در دستور قرار گرفته است، افزود: محوطه سازی کامل واحد تصفیه خانه و اجرای فضای سبز داخل واحد، توسعه مخازن فاضلاب بهداشتی، تجهیز کامل آزمایشگاه واحد تصفیه خانه ، ساخت انبار مواد شیمیایی داخل واحد و ایجاد مسیر برگشت تمامی مخازن به مخزن ورودی از دیگر اقدامات شاخص در این حوزه است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.