شناسه خبر : 3436
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, فرهنگی و هنری تاریخ انتشار : 20 مرداد 1399 - 13:12 |

مرحله دوم کمک مومنانه در ایلام تا پایان ماه صفر ادامه دارد

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با بیان اینکه مرحله دوم کمک مومنانه تا پایان ماه صفر ادامه دارد، پیشنهاد کرد تا مرکز نیکوکاری رسانه راه اندازی شود تا اصحاب رسانه بیش از پیش بتوانند هم در کمک اصحاب رسانه به افراد تحت پوشش و هم در شناسایی خیرین بتواند فعال شود.

«قنبر موسی‌نژاد» در گفتگوی اظهار کرد: کمیته امداد با در اختیار گذاشتن امکان پیشرفت برای افراد محروم جامعه زمینه رشد و تعالی آنان را فراهم کرده به طوری که امر وز از بدنه اداره ها گرفته تا جامعه پزشکی تا نماینده مجلس و … کسانی هستند که زمانی تحت پوشش بوده و امروز به عنوان حامی اقشار محروم نیز فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه خدمات با حفظ کرامت افراد تحت پوشش انجام می‌گیرد، تصریح کرد: شرایط سخت اقتصادی امروز رسالت نهادهای حمایتی را بیش از پیش کرده و امروز مرحله دوم کمک مومنانه با عنوان ایران همدل آغاز شده و تا پایان صفر نیز با شعار”اطعام حسینی” اجرا خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با بیان اینکه جامعه هدف کمیته امداد افراد تحت پوشش و مشمولان تبصره‌ی ۱۴ که در مجموع  ۳۲ هزار نفر هستند، خواهد بود، تصریح کرد:  مشمولان تبصره افراد موردی و موقت  هستند که به مدت ۶ ماه تا ۱ سال تحت پوشش و حمایت قرار می گیرند تا بتوانند به زندگی عادی خود از طریق پروسه توانمندسازی و ایجاد اشتغال برگردند.

موسی‌نژاد تاکید کرد: در مسیر این خدمت نیازمند همراهی خیرین و افراد متمکن جامعه هستیم و گروه های جهادی در توزیع اقلام کمک کنند و همه سازمان ها با تمام ظرفیت پای کار بیایند.

وی یادآور شد: برای این کار هیچ سرفصل دولتی اختصاص پیدا نمی‌کند و صفر تا صد کمک مردمی است و بسیاری از خیرین در ایلام و تعدادی هم در خارج از استان و بنیادهایی مانند برکت و موسسات مختلف به ما کمک می‌کنند و بین ۲۵ تا ۳۰ درصد خدماتی که به جامعه هدف ارائه می‌شود توسط خود مردم تامین می‌شود و مردم در امر مشارکت در امور خیر،  واقعا پای کار هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام تصریح کرد: برخی از این افراد گمنامانه کار می‌کنند و برخی هم برای ترویج سنت حسنه انفاق و پرداخت زکات معرفی می‌شوند تا دیگران هم تشویق شوند.

موسی‌نژاد درباره خدمات حوزه توانمندسازی، اظهار کرد: هر کاری که در کمیته امداد انجام شود باید در راستای توانمندسازی است و در این پروسه سه ضلع اشتغال، مسکن و تقویت بنیه‌های اعتقادی و فرهنگی خانواده‌های مورد توجه امدادگران قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: این رویه به این مفهوم است که تمام خدمات کمیته امداد باید با هم جمع شوند تا بتوانند فرد و خانواده را توانمند کنند تا بتوانند روی پای خود بایستند.

مدیرکل کمیته امداد استان درباره نحوه تامین مسکن نیازمندان تصریح کرد: مسکن یکی از اقلام  گران قیمت در بین خانواده ها است و در شرایط عادی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد سبد هر خانوار را به خود اختصاص می‌دهد و در دل خانواده های محروم این درصد به ۶۰ تا ۷۰ نیز می‌رسد، بنایراین اگر بتوانیم برای یک خانواده نیازمند مسکن را فراهم کنیم گامی بزرگ در راه رفع مشکلاتش برداشته ایم و کار ساخت، تعمیر ، پرداخت ودیعه و اجاره مسکن از جمله خدماتی است که در این عرصه انجام می‌شود.

موسی‌نژاد گفت: اگر در حوزه مسائل فرهنگی یعنی در حوزه های اعتقادی و اجتماعی یک فرد را توانمند کنیم ، خودبخود موضوع اشتغال حل می‌شود و فرد به استقلال معیشتی و اقتصادی می‌رسد.

وی با بیان اینکه اشتغال در امداد یک فرایند است که از استعدادیابی شروع می‌شود و تا آموزش و کاریابی و دریافت تسهیلات و تولید و فروش ادامه دارد، گفت: ۱۱۰ نوع خدمت به فراخور و شرایط به خانواده ها می‌دهیم و هر خدمت مصادیق خاص خود را دارد و ممکن است برخی خانواده ها به اقتضای شرایط از برخی خدمات بهره‌مند نشوند.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با بیان اینکه بنا داریم که مشکل خانواه‌های یتیم فاقد مسکن را حل کنیم که بالای ۱۰۰ خانوار هستند و عموما در نقاط شهری زندگی می‌کنند، ادامه داد: برنامه ریزی شده تا ۱۸۰ مسکن را تکمیل و تحویل خانواده ها بدهیم و از آغاز سال تاکنون نیز حدود ۲۰۰ خانوار نیز صاحب مسکن شده اند.

مدیرکل کمیته امداد استان گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که با سپاه پاسداران داشته ایم ۶۳۱  واحد را در دو مرحله در  شهرستانهای مختلف داشتیم  که اخیرا نیز تعدادی از آنها در سه  شهرستان دهلران ، ملکشاهی  و هلیلان تحویل داده ایم.

وی پیشنهاد کرد که مرکز نیکوکاری رسانه راه اندازی شود تا اصحاب رسانه بیش از پیش بتوانند هم در کمک اصحاب رسانه  به افراد  تحت پوشش و هم در شناسایی خیرین بتواند فعال شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.