شناسه خبر : 12563
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی تاریخ انتشار : 05 دی 1400 - 20:15 |

عبور جمعیت ایلام از ۶۰۷ هزار نفر/ انجام پروژه‌ی تهیه‌ی درخت‌واره خانوادگی در ایلام

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام گفت: تدوین درخت‌واره‌ی هویتی برای افراد به شکلی که هر فردی با اقوام سببی و نسبی آشنا خواهد شد از خدمات نوین ثبت احوال در ماه‌های اخیر است.
عبور جمعیت ایلام از ۶۰۷ هزار نفر/ انجام پروژه‌ی تهیه‌ی درخت‌واره خانوادگی در ایلام

بهگزارش ایلام رسانه، “سیدمحمدعلی تقوی” در نشست خبری با جمعی از رسانه‌ها با بیان اینکه ترسیم درخت‌واره هویتی یکی از پروژه‌های هویتی افراد در فضای مجازی است، اظهار کرد: هویت سببی و نسبی افراد یکی از پروژه‌های است که از دو ماه قبل همزمان با سراسر کشور در استان آغاز شده است و از آنجایی‌که تمام مشخصات افراد در سامانه ثبت شده است ترسیم این شجرنامه به صورت درخت‌واره برای نسل‌های آینده ارزشمند خواهد بود که می‌تواند به راحتی ارتباط بین نسل‌های قبل از خود را ببیند.

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام با بیان اینکه اولین سند هویتی ۱۰۳ سال پیش صادر شده است، گفت: در طول ۸۸ سالی که ثبت احوال در استان ایلام خدمت کرده است تا کنون ۸۵۰ هزار ولادت را ثبت و برای آنها سند تنظیم شده است.

وی از راه‌اندازی آرشیو الکترونیکی ثبت احوال و تغییر راهبرد این سازمان از حالت سند محور به سکونت محور خبر داد و گفت: آرشیو الکترونیکی از نظر نظارت‌های هوشمند بر اسناد، امکان دسترسی مردم به خدمات در هر نقطه، بازدارندگی در حوزه فسادها و بی‌عدالتی‌ها، امکان ارائه آمارهای لحظه‌ای جمعیت به جای سرشماری پنج‌ساله و همین‌طور استعلام هویت افراد در زمان انتخابات و … دارای مزایای زیادی برای مردم و مسئولان و برنامه‌ریزان است.

مدیرکل ثبت احوال استان خاطر نشان کرد: جمعیت استان ایلام از ۶۰۷ هزار نفر عبور کرده و در ۹ ماهه ابتدایی امسال ۵۸۰۷ واقعه ولادت در استان ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۳.۵ درصد کاهش داشته است و در برابر هر ۱۰۰ ولادت دختران تعداد ۱۰۹ نوزاد پسر به دنیا آمده است.

تقوی ادامه داد: در این مدت ۲۵۱۸ فوت رخ داده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته‌ایم و در برابر هر ۱۰۰ فوتی بانوان، ۱۳۷ نفر از آقایان فوت کرده‌اند.

وی در خصوص آمارهای ازدواج و طلاق نیز گفت: در ۹ ماهه امسال ۳۱۴۰ واقعه ازدواج با ۱۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۶۸۹ مورد طلاق با افزایش ۱۲ درصدی در استان ایلام ثبت شده است.

تقوی بیشترین فراوانی اسامی استان را مذهبی و ایرانی اعلام کرد و گفت: امیرعلی، آراد، حسین، آریا، محمد و رضا برای نوزادان پسر و اسامی رستا، آوین، فاطمه، نیلا، آوا و زهرا برای نوزادان دختر بیشترین انتخاب خانواده‌های ایلامی در نامگذاری فرزندان بوده است.

مدیر ثبت احوال ایلام با اشاره به اینکه از سال ۸۲ شناسنامه‌های مکانیزه جای سندهای دستی را در ولادت‌های جدید گرفت، افزود: از سال ۸۹ به بعد نیز این اتفاق برای شناسنامه‌های بزرگسالان نیز افتاد و تاکنون برای ۸۳ درصد جمعیت استان شناسنامه مکانیزه صادر شده است یعنی معادل ۶۸ درصد شناسنامه‌های قدیمی افراد بالای ۱۵ سال تغییر کرده است که نزدیک به ۲۴ هزار شناسنامه‌ی مکانیزه در ۹ ماهه‌ی امسال صادر شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام با بیان اینکه مشکلات مربوط به صدور کارت‌های هوشمند مرتفع گردیده است، گفت: تنها ۴۰ هزار نفر در استان کارت هوشمند ملی خود را دریافت نکرده‌اند که تا پایان امسال ۵۰ درصد متقاضیان صاحب کارت ملی هوشمند خواهند شد.

تقوی در ادامه به اقدام نکردن ۱۷ هزار نفر جهت دریافت کارت ملی هوشمند اشاره و تصریح کرد: ۴۵۲ هزار ثبت نام کارت ملی هوشمند صورت گرفته است.

وی یادآوری کرد: در ۹ ماهه امسال برای ۱۲۰۰ نفر از فاقدین شناسنامه پرونده تشکیل شد که ۲۵۹ مورد آن مربوط به معاودین و ۳۹ مورد برای فرزندان مادر ایرانی است.

تقوی یکی از دغدغه‌های اداره کل را تغییر مشخصات هویتی بویژه تغییر سن از طریق مراجع قضایی و ارجاع به ثبت احوال جهت ابطال سند هویتی بود، ادامه داد: در رایزنی با محاکم قضایی به تفاهم رسیدیم که از طریق ثبت احوال به این پرونده‌ها رسیدگی شود که از ۱۲۶ مورد درخواستی که در ۹ ماهه‌ی امسال به این اداره کل ارجاع داده شده است تنها ۲ مورد ابطال شناسنامه رخ داد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.