شناسه خبر : 4392
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, فرهنگی و هنری تاریخ انتشار : 21 شهریور 1399 - 12:33 |

سامانه گرمسیری نیازمند جذب اعتبار است/ نباید این همه سرمایه گذاری مستهلک شود

«مالک شریعتی‌نیاسر» سخنگوی کمیسیون انرژی ، «مجتبی توانگر» عضو کمیسیون اقتصاد، «معصومه پاشایی بهرام» عضو کمیسیون صنایع و «سمیه رفیعی» عضو کمیسیون کشاورزی به اتفاق نمایندگان ایلام، «علی اکبر بسطامی» و «سارا فلاحی» از پروژه سامانه گرمسیری بازدید کردند.
سامانه گرمسیری نیازمند جذب اعتبار است/ نباید این همه سرمایه گذاری مستهلک شود

«سارا فلاحی» نماینده استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در این بازدید اظهار کرد: نظارت میدانی رویکردی مبتکرانه از اعضای مجلس یازدهم در راستای توجه به مناطق محروم کشور است تا با کمک سایر نمایندگان هر چه سریع تر مشکلات آنها در اولویت مجلس قرار گرفته و رفع شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: پیش‌تر طی بازدیدی که از پروژه سامانه گرمسیری استان داشتم، با چالشهای آن از نزدیک آشنا شدم و در نتیجه گزارشی از این پروژه و بار امنیتی و اقتصادی عدم تکمیل آن برای نظام، به کمیسیون امنیت ملی ارائه دادم. ریاست کمیسیون امنیت ملی نیز نظر به اهمیت بالای آن دستور دادند که هر چه سریع تر این بازدید با نمایندگان منتخب کمیسیون های مرتبط با پروژه برگزار و گزارش آن به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی داده شود.

فلاحی ادامه داد: هزینه هایی که برای طرح سامانه گرمسیری شده، سرمایه نظام و مردم است و ما نباید اجازه بدهیم که به بهانه نداشتن اعتبار، ناتمام بماند و این همه سرمایه گذاری مستهلک شود و با این همه وعده برای آبی شدن زمین ها و اشتغال، باعث از بین رفتن سرمایه اجتماعی شود.

وی گفت: اگر چه همه به مشکلات بودجه کشور در شرایط فعلی واقف هستیم اما باید شرایطی را فراهم کنیم که این اعتبارات به صورت کارشناسی شده و در چند نوبت پی در پی به طرح سامانه گرمسیری در استان ایلام اختصاص داده شود.

رییس کمیته هسته ای مجلس یازدهم ضمن تشکر از همکاران خود برای قبول زحمت سفر به نقطه صفر مرزی ایلام و نظارت میدانی سامانه گرمسیری، خاطرنشان کرد: روز شنبه نتایج این سفر در جلسه با نواب مجلس ارائه خواهد شد و با سفر ایشان در سطحی بالاتر و حضور نمایندگان دولت در روزهای آتی، تلاش داریم که بودجه خوبی را برای تکمیل سامانه گرمسیری و آوردن آب به پشت سد چنگوله در مرحله اول با کمک سایر نمایندگان جذب استان کنیم.

سامانه گرمسیری ایلام نیازمند جذب اعتبار

دکتر «مالک شریعتی نیاسر» نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون انرژی هم اظهار کرد: تکمیل طرح سامانه گرمسیری اثر زیادی در معیشت و اشتغال استان ایلام خواهد داشت که متأسفانه به خاطر تلاطمات ارزی دچار وقفه شده است. در پایین‌دست پروژه قسمت عمده ای از طرح تکمیل شده است و نیاز است که با جذب اعتبار به تکمیل آن کمک شود.

وی تأکید کرد: لازم است بررسی شود که در مدیریت اعتبارات قبلی، چه اتفاقی افتاده است که این موضوع را در دستور کار قرار خواهیم داد.

شریعتی ادامه داد: با همکاری کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون انرژی، کمیته ویژه ای را برای بررسی بیشتر این پروژه و بررسی اسناد آن و رفع مشکلاتش جهت گرفتن بودجه های لازم در سال آینده و سالهای بعد تشکیل خواهیم داد تا هر چه زودتر این پروژه بزرگ به سرانجام لازم برسد و مردم از عواید آن بهره مند شوند.

پیگیر تکمیل سامانه گرمسیری و پروژه‌های مشابه هستیم

«معصومه پاشایی» نماینده مردم مرند و جلفا عضو کمیسیون صنایع و معادن نیز اظهار کرد: پروژه سامانه گرمسیری که از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شده است، اگر دچار سوءمدیریت نمی شد به این رکود گرفتار نمی شد و جالب آن است که عده ای باز تکرار می کنند که باز هم برای تکمیل آن باید از صندوق توسعه ملی پول برداشت شود، در حالی که ما باید در هر جایی که هستیم درست مدیریت کنیم.

او گفت: اگر به طور مثال به جای اختصاص دادن ارزهای ویژه به برخی افراد برای وارد کردن گندم، ارز را به تکمیل سامانه گرمسیری در استان ایلام اختصاص می دادند، 110 هزار هکتار از زمینهای استان زیر کشت می رفت و از واردات گندم و خیلی مواد غذایی استراتژیک دیگر بی نیاز می شدیم.

رییس فراکسیون مناطق آزاد عنوان کرد: در مجلس حتما پیگیر تکمیل سامانه گرمسیری و پروژه‌های مشابه کشور خواهیم بود و سعی خواهیم کرد در گام اول و در فصل بودجه بندی سال 1400 ردیف بودجه خوبی برای آن در نظر بگیریم تا هر چه زودتر سامانه گرمسیری اتمام شده و زمینهای کشاورزی استان زیر کشت بروند.

تکمیل سامانه گرمسیری یکی از مطالبات به حق مردم است

«علی اکبر بسطامی» نماینده مردم استان ایلام و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز گفت: سامانه گرمسیری یکی از مطالبات به حق مردم ایلام از گذشته های بسیار دور بوده و هست که در صورت تکمیل خدمات زیادی به مردم خصوصا در شهرستانهای ایلام، مهران و دهلران و همه نوار مرزی خواهد کرد.

وی گفت: تکمیل این سامانه در حوزه وزارت نیرو 3 هزار میلیارد اعتبار لازم دارد و در حوزه جهاد کشاورزی با 200 میلیارد تومان این پروژه تکمیل خواهد شد.

بسطامی تأکید کرد: مطالبه ما این است که دولت بتواند این همه سرمایه گذاری که نظام برای این پروژه کرده است را به سرمنزل مقصود برساند.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این بازدید و سفر نمایندگان مجلس برای این است که بتوانیم به کمک ایشان در نظام بودجه ریزی اعتبارات لازم را برای تکمیل سامانه گرمسیری جذب کنیم که از قبل آن مردم استان ایلام هر چه زودتر منتفع بشوند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.