شناسه خبر : 8897
  پرینتخانه » آخرین اخبار, ایران تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1400 - 12:11 |

ثبت‌نام سالمندان جامانده از واکسن؛ امروز/تعیین تکلیف برگزاری آزمون‌ها/۴۶ شهر در وضعیت قرمز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت بیماری در کشور، نحوه ثبت‌نام سالمندان ۸۰ سال به بالای جامانده از واکسن، وضعیت برگزاری آزمون‌های سراسری و ... توضیح داد.
ثبت‌نام سالمندان جامانده از واکسن؛ امروز/تعیین تکلیف برگزاری آزمون‌ها/۴۶ شهر در وضعیت قرمز

به گزارش ایلام رسانه، دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: گزارشات مفصلی در ارتباط با اقدامات حوزه سلامت داده شد و وضعیت سطح دنیا و کشور را مرور کردیم‌. در دنیا کشورهای هندوستان، برزیل و آمریکا وضعیت بیماری رو به تزایدی دارند.

کاهش ورودی بیماران کرونا به بیمارستانها

میزان بستریها همچنان بالاست

وی افزود: خوشبختانه در ایران خبر خوب این است که  به پیک یا قله  بیماری رسیدیم و داریم از آن عبور می‌کنیم. روند کلی کشور نزولی است که خبر خوبی است که البته ناشی از تلاش و دقت مردم در رعایت پروتکل‌ها است و امیدوارم این تلاش بیشتر شود تا با سرعت بیشتری از میزان بیماری کاسته شود و ان شاءلله بیمارستان‌ها تختهای خالی بیشتری پیدا کند. با توجه به ایکنه اوج بیماری بسیار بلند بود؛ گرچه اکنون روند نزولی است اما هنوز میزان بیماران بستری بیمارستان‌ها زیاد است هرچند که ورودی به بیمارستان‌ها کم شده است‌.

۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز بیماری

رئیسی ادامه داد: اکنون ۴۶ شهر قرمز، ۲۶۳ شهر نارنجی و ۱۳۹ شهر زرد داریم و روند رو به کاهش است. دو هفته قبل شهر قرمز ۳۰۱ شهر بود که سپس به ۱۰۲ شهر قرمز و اکنون به ۴۶ شهر قرمز رسیدیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: روند در ۲۶ استان کاملا نزولی است و در ۵ استان گرچه نزدیک به قله‌ هستیم اما هنوز روند نزولی سرعت نگرفته است که امیدواریم در هفته آینده این روند به سرعت کاهشی شود و شهرهای قرمز کم تر شود.

۴ استان نیازمند مراقبت بیشتر

وی افزود: برخی از استان‌ها مانند خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران نیازمند مراقبت بیشتر هستند گرچه تقریبا به اوج بیماری رسیدند و شروع به نزول کردند یا روند صعودی آنها متوقف شده است اما امیدواریم این استان‌ها هم از چنین وضعیتی خارج شوند.

وی با تشکر از مردم در برگزاری مناسب مراسم‌های شب‌های قدر، گفت: ممنونیم که پروتکل‌ها را به درستی انجام دادند.

ممنوع تردد بین استانی از ساعت ۱۴ سه شنبه همین هفته

وی با اشاره به مصوبات امروز ستاد گفت: در ارتباط با تردد بین استانی در روزهای منتهی به عید فطر از سه شنبه ( ۲۱ اردیبهشت) ساعت ۲ بعد از ظهر تا شنبه (۲۵ اردیبهشت)  ۱۲ ظهر منع تردد در همه شهرها با رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی داریم.

مبلغ جریمه ترددهای بین استانی

رییسی ادامه داد: جریمه تردد در شهرهای قرمز یک میلیون تومان، در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان  و شهرهای زرد نیز که قبلا جریمه نداشت اما مصوب شد ۵۰۰ هزار تومان برای جریمه در نظر گرفته شود. بنابراین  تردد ممنوع است و اگر تخلفی صورت گیرد جریمه شامل حال او می‌شود. یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای کنترل ویروس‌های جهش یافته که در کشور مشاهده شده مانند جهش هندی و آفریقایی، منع تردد است.

وضعیت فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی و مجازات متخلفان

وی افزود: درباره فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه ۱ و در شهرهای نارنجی مشاعل گروه ۱ و ۲ فعال بودن که تصمیم گرفته شد مشاغل گروه ۱ و ۲ در شهرهای نارنجی و قرمز به مدت ۲ هفته فعال باشند؛ اما اگر صنفی دچار تخلف شود جریمه شدیدتر شده است؛ به این صورت که تخلف صنف در شهر قرمز موجب می‌شود به مدت ۳ هفته پلمب شود که این مدت برای شهر نارنجی ۲ هفته است‌.

ثبت نام سالمندان ۸۰ سال به بالا که از واکسیناسیون جا مانده اند؛ از امروز

وی در خصوص واکسیناسیون، گفت: با توجه به اینکه از امروز ساعت ۱۴ سامانه salamat.gov.ir را باز می‌کنیم، افراد بالای ۸۰ سال که تا الان واکسن نزدند میتوانند وارد سامانه شده و شماره تلفن خود یا همراهشان و کد ملی خود را ثبت کنند. هیچگونه نیازی به حضور در مراکز ما برای ثبت نام وجود ندارد.

نوبت واکسیناسیون جاماندگان نمی سوزد

وی گفت: دقت کنید اگر واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها را هفته بعد اعلام کنیم نوبت ۸۰ ساله‌ها نمی‌سوزد و نگران نباشند که تعداد کافی واکسن برای این عزیزان داریم.  از طرفی به شدت از تجمع باید جلوگیری شود. امروز همه دستگاه‌های دولتی و نظامی موظف شدند مکان‌های بزرگ خود برای واکسیناسیون را در اختیار ما قرار دهند، بویژه وزارت آموزش پرورش، وزارت ورزش و وزارت علوم و نیروهای انتظامی تا مکان‌های خود را در اختیار ما برای واکسیناسیون قرار دهند.

وی با تشکر از نیروی انتظامی، بسیج و نیروی مسلح در کنترل مرزهای شرقی، اظهار کرد:  طی هفته قبل بیش از ۳۸۰۰ نفری که غیرقانونی وارد خاک ایران شدند را  با توجه به شیوع ویروس جهش یافته بازگرداند.

تعیین تکلیف برگزاری آزمونهای سراسری

رئیسی درمورد برگزاری آزمونها، گفت: آزمونها را باید به ۲ قسمت تقسیم کنیم، آنها که زیر نظر آموزش پرورش هستند ‌و آنها که زیر نظر وزارت علوم هستند. کنکور سراسری در تاریخ ۹و ۱۰و ۱۱و ۱۲ تیر ماه برگزار خواهد شد در واقع وزیر علوم و آموزش پرورش نظراتی دادند و ستاد این تصمیم را گرفت. سایر آزمون‌ها مانند کارشناسی ارشد ناپیوسته در ۶و ۷و ۸ مرداد ماه برگزار می‌شود ، آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۲۲ مرداد، آزمون کانون وکلا ۲۵ تیرماه، آزمون نظام مهندسی ۱۳و ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه برگزار می‌شود.

وی افزود: در مورد آزمون‌های تحت نظر وزارت آموزش پرورش نیز آزمون پایه نهم حضوری و از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ماه  و آزمون پایه دوازدهم نیز به شکل حضوری از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ماه خواهد بود. آزمون سنجش ملی پایه ششم  در ۲۵ اردیبهشت به شکل حضوری برگزار می‌شود و آزمون سمپاد در تاریخ ۲۰ و ۲۱ خرداد برگزار می‌شود و آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی دانش آموزان در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت و مرحله دوم آن ۲۳ تا ۲۵ خرداد به صورت خضوری خواهد بود.  آزمون‌های استخدامی و آزمون‌ها با تعداد کم نیز در موعد خودش برگزار می‌شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: امیدوارم با رعایت دقیق پروتکل‌ها شاهد این باشیم که از موج چهارم بیماری به زودی عبور کنیم و تعداد شهرهای قرمز به صفر برسد. درمورد واکسیناسیون تاکید می کنم تنها عزیزان بالای ۸۰ سال که با آنها تماس گرفته نشده از ساعت ۱۴ وارد سامانه شده و شماره تلفن و کد ملی اعلام کنند تا همکارانم با آنها ارتباط بگیرند و نیازی به مراجعه نیست. عجله نکنید، واکسن به تعداد کافی داریم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.