شناسه خبر : 11184
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : 01 آبان 1400 - 10:05 |

تکدی گری زخم کهنه بر چهره ایلام

چرا طرح‌های جمع آوری متکدیان همیشه با شکست مواجه می‌شود؟
تکدی گری زخم کهنه بر چهره ایلام

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار ایلام رسانه، تابستان که فرا می‌رسد بازار تکدی‌گری نیز داغ داغ می‌شود و سطح شهر از متکدیانی پر می‌شود که غیر بومی بودن آنها برای همه ما ثابت شده است .

در اماکن عمومی، پارک‌ها و سطح شهر متکدیانی دیده می‌شود که با قسم و قرآن دادن و سوءاستفاده از احساسات و عواطف مردم و با استفاده از کودکانی که در کنار مادر به ظاهر نیازمند قرار دارند، طلب کمک می‌کنند و از مردم پول می‌گیرند. حضور افراد متکدی در اماکن عمومی و پارک‌ها آسایش مردم را برهم زده است. سوء استفاده از احساسات مردم موجب تقویت کار این متکدیان شده است و بارها هم دیده شده این افراد به ظاهر گدا درآمدی بیش از یک کارمند دولتی بدست می‌آورند و سرمایه زیادی از این راه کرده‌اند. در واقع پول گدایی زیر زبانشون مزه کرده و بدون مشقت و دردسر روزانه از این راه پول زیادی به جیب می‌زنند .

زنی در کف پیاده‌رو نشسته و بچه‌ای در آغوش دارد و کمک می‌خواهد‌، مردی که عضو ناقص بدنش را تا حدی در معرض دید رهگذران قرار داده است. دختر جوانی که با هزار قسم و قرآن و التماس سر چهار‌راه کمک می‌طلبد‌، اینها فقط گوشه‌ای از حضور متکدیان در سطح شهر است، بعضا بعضی از این‌ها به در‌ تک تک خانه‌ها برای گدایی می‌روند .

بارها از سوی مسوولان استان در جلسات متعدد اجرای طرح ضربتی جمع آوری متکدیان از سطح شهر مطرح شده است، ما بعد از یکی دو هفته باز روز از نو روزی از نو …

جای سوال اینجاست که چرا طرح‌های جمع آوری متکدیان همیشه با شکست مواجه می‌شود؟

متاسفانه این طرح‌ها مقطعی بوده است و دیگر برخورد لحظه‌ای و فصلی کارساز نبوده و باید علمی و کارشناسانه دنبال شود. حضور متکدیان برازنده شهر ما نیست و چشم‌اندازهای زیبا را مخدوش کرده است .

دیگر پدیده تکدی‌گری مسئله یک شخص یا یک فرد نیست و در این موضوع پای یک باند و یک گروه در میان است‌. از سازمان‌های متولی‌، استانداری و شهرداری و نیروی انتظامی گرفته تا بهزیستی انتظار می‌رود که با همکاری هم این متکدیان از سطح شهر جمع‌آوری کرده و از همه مهم‌تر ساماندهی شوند. نیاز است پس از جمع‌آوری و شناسایی این افراد از سطح شهر و اماکن عمومی افراد واقعا نیازمند به بهزیستی معرفی شوند .

در این بین نقش مردم و رسانه‌ها هم از جمله صداو سیما بسیار ثمربخش خواهد بود، زیرا این افراد تا زمانی از طرف مردم کمک می‌شوند، هستند و باید در این حوزه فرهنگ‌سازی شود تا دیگر مردم رغبتی برای کمک به این افراد به ظاهر نیازمند را نداشته باشند .

جمع‌آوری متکدیان‌، نه ضربت می‌شناسد و نه تصمیم دست‌اندرکاران استان را، چون اگر طرح ضربتی اجرا می‌شد و اثر گذار بود، نباید هم‌اکنون شاهد گداهای سمج در سطح خیابان‌های شهرمان باشیم .

به گزارش ایلام رسانه، « خیرالله گراوند » در جلسه جمع آوری و ساماندهی متکدیان در ایلام اظهار کرد: تکدی‌گری برابر قانون جرم است و دستگاه‌های برخورد کننده با این پدیده زشت نیز در قانون مشخص هستند که هر کدام از آنها باید به سهم خود در این قضیه مشارکت داشته باشند‌ .

وی با بیان اینکه متکدیان در ایلام با استفاده از اسماء‌ ائمه و معصومین و قسم دادن مردم به آنها عواطف و احساسات مردم را تحریک می‌کنند، اضافه کرد : میزان اعتقادات مردم استانمان به حد و گونه‌ای است که تحت تاثیر این الفاظ و قسم‌ها قرار می‌گیرند و متکدیان را کمک می‌کنند‌ .

گراوند همچنین با اشاره به اینکه افرادی هستند که این متکدیان را تیم‌بندی و مدیریت می‌کنند، خاطر‌نشان کرد: بعضا دیده شده که افرادی از سایر استان‌ها با ایجاد تیمی از متکدیان در رده‌های سنی مختلف اقدام به پخش این افراد در سطح شهر می‌کنند که خوشبختانه در ایلام دو نفر از این سرشاخه‌ها شناسایی و تحویل مقام قضایی داده شدند .

فرماندار ایلام با بیان اینکه برخورد دستگاه‌های مرتبط با این قضیه در استان در طول سال گذشته بیشتر به صورت متواری کردن بود که این برنامه در سال جاری قطعا منسجم‌تر خواهد بو، تصریح کرد: در نیمه دوم سال گذشته بیش از 30 نفر از متکدیان شهر ایلام جمع‌آوری و به نهادهای کمیته امداد و بهزیستی استان تحویل داده شده‌اند .

وی به راه اندازی مرکز جمع‌آوری متکدیان ایلام در سال جاری اشاره و بیان کرد: فرهنگ‌سازی در زمینه ارتقاء سطح آگاهی مردم نسبت به این افراد ضروری است، چرا که که بر اساس تحقیقات صورت گرفته بسیاری از آنها وضعیت مالی نسبتا مناسبی نیز دارند، باید از طریق صدا و سیما انجام شود، ولی متاسفانه تاکنون هیچ بازخوردی از این دستگاه در استان مشاهده نشده است .

گزارش از: محمد محمدی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.