شناسه خبر : 13847
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی تاریخ انتشار : 20 فروردین 1401 - 18:12 |

آخرین وضعیت کرونا در ایلام/ از نمونه‌گیری تا بستری‌ها

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در مقایسه ۵ تا ۱۱ نسبت به ۱۲تا ۱۸ فروردین‌ تعداد نمونه گیری ۳۱درصد افزایش، تعداد مبتلایان ۱۳درصد افزایش، تعداد بستری‌ها ۱۳درصد افزایش و تعداد فوتی‌ها نیز ۶۶درصد کاهش داشته است.
آخرین وضعیت کرونا در ایلام/ از نمونه‌گیری تا بستری‌ها

به گزارش ایلام رسانه، دکتر «جاسم محمدی» در یکصد و شانزدهمین جلسه ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا در استانداری ایلام اظهار کرد: به دنبال انجام مسافرت‌های نوروزی، در روزهای اخیر آمارهای مربوط به مبتلایان به بیماری کرونا اندکی افزایش نشان داده است اما این افزایش آمارها در حدی نیست که موجب نگرانی باشد.

وی با بیان اینکه فوتی‌های مربوط به پیک ششم کرونا در مقایسه با پیک‌های اخیر در سطح استان، رقمی پایین‌تر را نشان می‌دهد که نشانگر تاثیر واکسیناسیون عمومی و استقبال مردم از آن بوده است، گفت:خوشبختانه پس از تعطیلات نوروزی، در دانشگاهها و مدارس آموزش‌ها به صورت حضوری در جریان است. از مسئولان مراکز دانشگاهی درخواست دارم که حضوری بودن آموزش‌ها را تداوم بخشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ادامه داد:در ایام شیوع بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی، به دلیل اهمیت سلامت جامعه آموزش‌های تخصصی مربوط به دانشجویان همواره حضوری بوده است و امیدواریم با توجه به تاکیدی که ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا مبنی بر حضور بودن مراکز دانشگاهی داشته است، در این مراکز آموزش‌ها به صورت حضوری باشد.

محمدی گفت: دانشگاه علوم پزشکی این آمادگی را دارد که با حضور در مراکز دانشگاهی، دوز سوم واکسن کرونا را به دانشجویان تزریق نماید زیرا این دوز در پیشگیری از ابتلای به کرونا بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه از آموزش و پرورش به خاطر بازگشایی مدارس تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم با حضوری شدن کلاسها شاهد شیوع کرونا نباشیم، ادامه داد: در سطح مدارس اگر مواردی مشکوک به بیماری کرونا وجود داشت، مدیران و معلمان از ورود دانش آموزان مشکوک به کرونا به کلاس‌های آموزش جلوگیری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در خصوص بیماری سرخک، با توجه به اینکه این بیماری در قسمت‌هایی از کشور افغانستان شیوع پیدا کرده بود و مواردی هم از این بیماری گزارش شده بود، برخی از خانواده‌ها به دلیل دغدغه ابتلای به کرونا، از واکسیناسیون کودکان علیه بیماری سرخک خودداری کرده‌اند.

محمدی با بیان اینکه واکسن‌هایی که به کودکان تزریق می‌شود، معمولا در سن ۱۲ و یا ۱۸ ماهگی است. در کودکان واکسن بیماری سرخک تا حدود زیادی از ابتلای به این بیماری جلوگیری می‌نماید اما این واکسن در سنین بالاتر اثربخشی و پیشگیری از ابتلای به بیماری ندارد، ادامه داد: والدین کودکان این نکته را بدانند که در جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری سرخک، برای واکسیناسیون فرزندان خود علیه این بیماری که جزء برنامه‌های حوزه بهداشت است، اقدام نمایند و به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.وی ادامه داد: اگر موارد مشکوکی در زمینه بیماری سرخک در سطح جامعه وجود دارد، باید شناسایی شوند زیرا سرخک از بیماری‌هایی است که میزان سرایت آن به افراد مستعد این بیماری، تقریباً ۱۰۰ درصد است و عوارض آن در افراد در سنین بالاتر نسبت به کودکان بیشتر می‌باشد.

وی گفت: در استان ایلام از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا امروز، تعداد ۷۹۱۱۸نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و متاسفانه تعداد ۱۲۴۴نفر از هم استانی‌هایمان نیز جان خود را از دست داده اند. همچنین در حال حاضر تعداد ۳۲بیمار مبتلا به کرونا در سطح بیمارستان های استان بستری هستند و مراحل درمان و مراقبت های مربوطه به آنان در حال طی شدن است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: به لحاظ روند کلی کووید ۱۹ در استان، در اسفندماه تعداد ۸۷۴۲مورد از افراد مشکوک به کرونا نمونه گیری شده که از این رقم تعداد ۲۵۷۵مورد مثبت اعلام شده و تعداد ۵۸۵نفر نیز در بیمارستانها بستری شده و متأسفانه تعداد ۴۳نفر از هم استانی‌هایمان به واسطه ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند. همچنین از ابتدای فروردین‌ماه تاکنون نیز تعداد ۳۶۹۶مورد نمونه گیری انجام شده و تعداد ۵۹۹مورد مثبت کرونا و تعداد ۱۶۶نفر در بیمارستانهای استان بستری شده و ۱۰مورد فوتی در مدت ذکر شده داشته‌ایم.

محمدی گفت: در مقایسه ۵لغایت ۱۱ نسبت به ۱۲لغایت ۱۸ فروردین‌ماه؛ تعداد نمونه گیری ۳۱درصد افزایش، تعداد مبتلایان ۱۳درصد افزایش، تعداد بستری‌ها ۱۳درصد افزایش و تعداد فوتی‌ها نیز ۶۶درصد کاهش داشته است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.